רנד ושות׳
משרד עורכי דין

לוחמה משפטית וכלכלית בארגוני הטרור

תביעות טרור

נפגעי טרור, אשר נפגעו מפעולת איבה של ארגון עוין לישראל, על אדמת ישראל או מחוצה לה, זכאים בתנאים מסוימים לקבל הכרה בהתאם לחוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה. עם זאת, במקרים רבים, אירוע הטרור במסגרתו ארעה הפגיעה, מצמיח עילת תביעה נזיקית כנגד מי אשר ניתן להטיל עליו אחריות ישירה לנזק, וניתן להגיש כנגדו תביעה אזרחית לתשלום פיצויים.

 

היתרון בהגשת תביעת פיצויים, הוא האפשרות לתבוע סכומי פיצוי גבוהים, אשר כוללים מרכיבי נזק אשר לא ניתן לקבל מהמדינה כנפגע פעולות איבה.

 

התביעה יכולה להיות מוגשת כנגד מבצע הפיגוע, דהיינו כנגד המחבל באופן אישי, ובלבד שזהותו ידועה, ע"פ הליך פלילי במסגרתו הורשע בביצוע הפשע, או באמצעות דרכים אחרות אשר ניתן על פיהן להוכיח את זהותו. אלא שברוב רובם של המקרים, המחבל איננו פועל על דעת עצמו, ומקבל מעטפת של ארגון טרור, כזה או אחר, אשר תומך בו כספית, לוגיסטית מודיעינית וגם אידיאולוגית. אותו ארגון, יכול להימצא אחראי בנזיקין למעשיו של המחבל, וזאת מכוח יחסי שליחות, רשלנות, הפרת חובה חקוקה ועוד.

 

גורמים נוספים אשר ניתן בנסיבות מסוימות לתבוע על מעשיו של המחבל, אלו גופים או אנשים אשר מעניקים תמיכה כספית לארגון הטרור ומאפשרים לו להוציא אל הפועל את תוכניותיו הזדוניות, כמו גם בנקים וחברות פיננסיות, אשר מעניקים אכסניה נוחה לתעבורת הכספים המיועדים ומנותבים לפעילויות טרור.

 

משרדנו מתמחה בתביעות נזיקיות עבור נפגעי טרור, והוא יודע לזהות את הנתבעים הרלוונטיים לתביעתו של נפגע הטרור, בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי. התביעה יכולה להיות מוגשת בישראל או בחו"ל, בהתאם למספר קריטריונים, ביניהם מקום התרחשות הפיגוע, המועד בו התרחש, וזהות הנתבע הפוטנציאלי אשר כנגדו מוגשת התביעה.

רנד ושות משרד עורכי דין - לוחמה בטרור
דילוג לתוכן